PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=169178}

Córka botanika

Les Filles du botaniste
6,9 3 815
ocen
6,9 10 1 3815
Córka botanika
powrót do forum filmu Córka botanika

Miłe rozczarowanie

ocenił(a) film na 8

Bardzo długo odwlekłam obejrzenie tego filmu ze względu na to , że kino azjatyckie jest
ostatnią rzeczą , na którą miewam ochotę. Jednak jestem bardzo mile rozczarowana , niezła
gra aktorska, ciekawa sceneria , piękne zdjęcia , dobra muzyka. Ponadto film różni się od
innych "branżówek ", zapewne dlatego , ,że dzieje się we wspomnianej Azji . W Europie
homoseksualizm nie stanowi już choroby i jest w miarę akceptowany ( zwłaszcza
homoseksualizm dotyczący kobiet) . Tak więc problematyka związana z homo w
Europejskim kinie przeważnie tyczy się coming outów w rodzinie i tym podobnych ,
ewentualnie jakiś nieodwzajemnionych uczuć. Tu natomiast.. widzimy , że homoseksualizm
jest zakazany.. W dobry sposób pokazany jest brak wolności , zarówno tej na papierze jak i
w głowie - mam na myśli fakt , że An nie chciała uciec bo ojciec( tak więc pojawia się tu
jeszcze wątek nieodciętej pępowiny). Filmy oczywiście ma dłużyzny i niedociągnięcia ,ale
uważam , że warto go obejrzeć choćby dlatego , żeby zobaczyć postrzeganie
homoseksualizmu w Azji.

ocenił(a) film na 6
bonfanka

Po pierwsze, rzecz dzieje się w latach 80., tak więc uważam, że Twoje zachęcenie do obejrzenia filmu po to, ,,żeby zobaczyć postrzeganie homoseksualizmu w Azji" jest trochę błędne. Pewnie cośtam się zmieniło w ciągu tych 30 lat ;). Poza tym ,,wątek nieodciętej pępowiny" także uważam za efekt błędnego wyciągnięcia wniosków z filmu. Uważam, że w tamtych czasach w tamtym kraju panowało jeszcze coś takiego jak jakiś obowiązek ,,usługiwania" i posłuszeństwa ojcu. Kobiety nie mogły aż tak o sobie stanowić (wiadomo, że gdyby zdecydowały się na ucieczkę to raczej nic by ich już nie powstrzymało, ale jak już pisałam o posłuszeństwie wobec ojca to właśnie taka mentalność tam panowała i taki sposób wychowywania, więc ciężko było się kobietom przełamać i złamać jakiś niepisany nakaz).

Z innej beczki... nie wiem w sumie jak tam europejskie filmy o tej tematyce, bo widziałam, w porównaniu z amerykańską produkcją, niewiele, ale uważam, że absolutnie żadna większość nie jest o coming-outach. Większość jest właśnie o zakazanym uczuciu, a przynajmniej uczuciu nie do końca akceptowanym przez społeczeństwo, o osobach zbyt tchórzliwych, żeby się temu społeczeństwu przeciwstawić i wybierających łatwiejszą drogę heteroseksualisty kosztem własnego szczęścia.

Pozdrawiam :))

ocenił(a) film na 7
Karolka87DD

Stary temat, więc rozpisywać się nie będę, ale z jednym się tu nie zgodzę- w komunistycznych Chinach mimo wszystko chyba niewiele się zmieniło, jeżeli chodzi o stosunek do homoseksualistów.
A co do filmów o tej tematyce- kino amerykańskie czy europejskie nadal bardzo często ukazuje homoseksualistów w sposób wulgarny, bądź karykaturalny. Tu tego nie widzę, za co ogromny plus.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones